tapeta

Tapetujemy ściany

Jedną z możliwości wykończenia ścian jest tapetowanie. Tapety są przyklejane do ściany odpowiednim klejem. Tapety są produkowane w rolkach o szerokości około pięćdziesięciu centymetrów długości trochę ponad dziesięć metrów. Tapeta z rolki jest cięta na pasy o długości odpowiadającej wysokości ściany, na której tapeta będzie przyklejona.

Tniemy tapetę na pasy

Tapety poz nielicznymi wyjątkami mają powtarzający się na długości wzór. Przyklejając na ścianie kolejne pasy tapety musimy uzyskać dopasowanie wzorów na sąsiadujących pasach. Przystępując do cięcia rolki tapety na pasy należy najpierw rozwinąć obok siebie dwie rolki i na styku tych rolek dopasować wzory. Ustalmy wtedy położenie na obu rolach górnej krawędzi tapety, a także odmierzamy co jaką odległość wzór na tapecie się powtarza. Najczęściej długość wzoru wynosi od około dwudziestu centymetrów do około pół metra. Biorąc pod uwagę fakt, że wysokość ściany wynosi najczęściej trochę ponad dwa i pół metra, to z rolki o długości dziesięciu metrów można uzyskać tylko trzy pasy. Z reszt rolki ewentualnie będzie można krótkie pasy na nadproża okienne lub drzwiowe.

Tapety papierowe

Tapety mogą być produkowane na podłożu papierowym lub podłożu włókniny poliestrowej nazywanej flizeliną. Tapety na podłożu papierowym mogą być wykonane jako tapety papierowe lub winylowe. W tapetach winylowych papier powlekany jest warstwą polichlorku winylu.  Tapety winylowe jako powlekane tworzywem sztucznym maja powierzchnię wodoodporną. Ponieważ papier nasiąka wodą, to tapety na podłożu papierowym przed przyklejeniem muszą a być posmarowane klejem. Następnie trzeba odczekać kilka minut, aby papier równomiernie nasiąknął wodą. Po nasiąknięciu wodą tapeta na podłożu papierowym lekko się rozciąga. Dopiero po równomiernym nasiąknięciu wodą wzory na sąsiednich pasach tapety będą się zgadały. Ponieważ tapeta jest smarowana klejem prze przyklejeniem na ścinę to do ściny musi być przyklejana jako rozwinięta. Ponieważ papier tapety jest nasiąknięty wodą, to trzeba uważać, aby pasek tapety się nie rozerwał.

Tapety na flizelinie

Flizelina nie nasiąka wodą i tapety nie trzeba przed położeniem posmarować klejem. W przypadku tapet na flizelinie klejem smarujemy ścianę, a nie tapetę. Tapetę na flizelinie można w związku z tym przyklejać do ściany przez rozwijanie z rolki. Dlatego kładzenie tapet na flizelinie jest zdecydowanie łatwiejsze niż tapet na podłożu papierowym. Tapety na flizelinie są droższe od tapet na podłożu papierowym. Przy odrywaniu tapet położonych na ścianie tapety na flizelinie oddzierają się całości, w przeciwieństwie do tapet na podłożu papierowym, które przy oddzieraniu się rozwarstwiają i konieczne jest namaczanie tych części, które się nie oddarły.

Dodaj komentarz