krzewy

Krzewy w moim ogródku

Nie wszyscy posiadacze ogródków są zwolennikami krzewów. Szczególnie, gdy ogródek jest mały niektórzy uważają, że krzewy zajmują zbyt dużo miejsca. Pogląd ten nie st do końca słuszny. Są miejsca nawet w małym ogródku, w których krzewy nie tylko nie zajmują zbyt dużo miejsca, ale dodatkowo spełniają rolę dekoracyjną, jakiej kwiaty nie są w stanie spełnić. Są to miejsca przy ogrodzeniu, a także przy ścianach.

Zalety krzewów

Istotną cechą krzewów jest ich trwałość. Krzewy mają wybitne własności dekoracyjne przez co najmniej kilkanaście lat. Ponadto są mało pracochłonne. Poza ewentualnym podlewaniem trzeba je tylko co pewien czas przycinać. Ponadto używając gałęzi krzewów do dekoracji domu nie niszczymy całego krzewu. Krzewy także nie muszą być zabezpieczane na zzimę.

Krzewy liściaste

W tym miejscu omówimy bardziej charakterystyczne krzewy liściaste.

Zaczniemy od berberysu. Berberys jest krzewem o niewielkich kolcach. Kwitnie pod koniec wiosny i wtedy stanowi ozdobę ogródka. Jednakże największą ozdobę stanowi na jesieni, gdy przez dłuższy czas gałązki są ozdobione kolorowymi drobnymi listkami i małymi okrągłymi owocami.  Drugim wymienionym krzewem liściastym jest bez. Niestety bez ma tendencją do rozrastania i nie nadaje się w związku z tym do małych ogródków. Jeśli dysponujemy wystarczającą ilością miejsca w ogródku, to trudno sobie odmówić przyjemności oglądania kwitnącego bzu. Bukszpan jest niewielkim krzewem zimozielonym. Bukszpan nadaje się formowania i można mu nadać bardzo fantastyczne kształty. Zimozielone gałązki są bardzo przydatne przy wykonywaniu dekoracji na Boże Narodzenie, a także przy wykonywaniu palm wielkanocnych. Forsycja jest jednym z najpiękniej kwitnących krzewów na początku wiosny. Masa żółtych niedużych kwiatków rozwesela nasz ogródek, zaczynają dopiero kwitnąć pierwsze byliny. Ciekawostką jest to, że gałązki forsycji ścięte w styczniu, czy lutym w mieszkaniu wstawione do wody zakwitają po dwóch-czterech tygodniach. Jaśmin kwitnie na przełomie wiosny i lata. Atutem jaśminu są nie tylko piękne białe kwiatki, ale i nieprawdopodobnie piękny zapach. Gałązki jaśminu wstawione do wazonu wypełniają cały dom zapachem z jakim nie mogą się równać żadne sztuczne środki. Na koniec zajmujemy się królową wiosny magnolią. Dawniej na kwitnienie magnolii trzeba było czekać nawet kilkanaście lat. Obecnie można kupić krzaczki magnolii z hodowli tkankowej, które kwitną pierwszej wiosny po posadzeniu.

Dodaj komentarz