hiacynt kwiatek

Hodujemy hiacynty w doniczkach

Hiacynt jest jednym z najpiękniejszych kwiatów, jakie możemy podziwiać zimą w domu. Hiacynt sadzony w ogródku kwitnie dopiero późną wiosną. Aby można się było cieszyć hiacyntem zima należy przyśpieszyć jego kwitnienie. Przyśpieszenie kwitnienia hiacynta nazywamy pędzeniem.

 

Pędzenie hiacynta

 

Hiacynt jest byliną cebulową. Aby hiacynt zakwitł jego cebulka misi przejść okres przechłodzenia. Normalnie okres przechłodzenia cebulka przechodzi zimą. Jeśli jednak okres przechłodzenia przesuniemy sztucznie na jesień, to hiacynt w odpowiednich warunkach zakwitnie zimą. Pędzenie cebulki hiacynta polega na przetrzymywaniu jej w ciemnym i chłodnym miejscu przez okres dwóch do trzech miesięcy. Temperatura przechłodzenia powinna wynosić około ośmiu stopni Celsjusza. Cebulki przygotowane do pędzenia umieszczamy w zimnej piwnicy lub na górnej półce lodówki na okres dwóch do trzech miesięcy. W wyniku pędzenia na cebulce hiacynta pojawiają się zawiązki korzeni.

 

Sadzenie hiacynta w doniczce

 

Po zakończeniu pędzenia cebulki hiacynta sadzimy w doniczce tak, aby wstawała główka cebulki. Do sadzenia używamy próchnicznej przepuszczalnej ziemi, a na dnie doniczki układamy dren w postaci warstwy drobnych kamyków, grubego żwiru lub keramzytu. Początkowo doniczkę z cebulką hiacynta umieszczamy w ciemnym miejscu o temperaturze około dziesięciu stopni Celsjusza. Gdy rozwiną się pędy doniczkę przenosimy do pomieszczenia cieplejszego. Jednocześnie stopniujemy dostęp światła do rośliny przez nakrywanie jej pojemnikiem lub kapturkiem. Gdy hiacynty zakwitną ustawiamy je w niezbyt ciepłym miejscu najlepiej o temperaturze około dwudziestu stopni Celsjusz. Podwyższenie temperatury skraca okres kwitnienia hiacynta. Po posadzeniu cebulki nie należy nadmiernie jej podlewać ponieważ hiacynt nie lubi nadmiaru wody. Nie możemy jednak dopuścić do przeschnięcia ziemi, ponieważ wówczas hiacynt uschnie.

 

Kwiat hiacynta

 

Kwiatostan hiacynta składa się z kilkudziesięciu drobnych kwiatków o intensywnym charakterystycznym zapachu. Ze względu na silny zapach hiacynty raczej nie nadają się do ostawiania w sypialni. Kolor kwiatków hiacynta można w przybliżeniu ocenić po barwie zewnętrznych łusek cebulki hiacynta. Cebulki z białą łuską powinny wypuścić kwiatki w kolorze żółtym albo białym. Cebulki z  łuską o barwie czerwonej powinny wydać kwiatostany z kwiatkami w kolorach o odcieniach czerwonych lub fioletowych.

 

Pielęgnacja po przekwitnięciu

 

Po przekwitnięciu pozostawiamy cebulkę w doniczce do czasu, aż uschną liście. Po uschnięciu liści cebulkę wyjmujemy z doniczki, usuwamy uschłe liście i przesuszamy cebulkę. Następnie do jesieni cebulkę przechowujemy w zaciemnionym względnie chłodnym miejscu.

Dodaj komentarz