amarylis kwiat

Hipeastrum i amarylis uprawiamy w doniczce

Amarylis i hipeastrum są roślinami cebulowymi podobnymi do siebie i często ze sobą mylonymi. Amarylis pochodzi z Afryki Południowej, a hipeastrum pochodzi z Ameryki Południowej. Kwiaty amarylis są mniejsze od kwiatów hipeastrum, ale są pachnące. Obie byliny wymagają nasłonecznionych stanowisk o temperaturze ponad dwadzieścia stopni Celsjusza. Mają takie same wymagania glebowe i klimatyczne, a także tak samo wygląda ich pielęgnacja. Hipeastrum kwitnie od końca listopada do lutego, a amarylis od końca grudnia nawet do lata. Możliwa jest uprawa amarylis także w ogródku. Jednakże podstawową formą uprawy tych bylin u nas jest uprawa doniczkowa.

 

Sadzimy cebulki w doniczce

 

Cebulki po okresie spoczynku sadzimy w doniczkach niewiele większych od samej cebulki. Cebulki amarylis i hipeastrum dobrze rosną w ciasnych doniczkach. Przy tak małych doniczkach rodzaj używanej ziemi nie ma znaczenia. Ważne jest wykonanie na dnie doniczki odwadniającej warstwy drenażowej z drobnych kamyków lub grubego żwiru. W ten sposób zapewniamy spływ nadmiaru wody i chronimy korzenie rośliny przed gniciem. Po posadzeniu cebulkę obficie podlewamy.

 

Pielęgnacja amarylis i hipeastrum

 

Doniczki z cebulkami ustawiamy na nasłonecznionym stanowisku o temperaturze lekko przekraczającej dwadzieścia stopni Celsjusza. Pielęgnacja w praktyce sprowadza się do właściwego podlewania i nawożenia, które powinny być dostosowane do wielkości rośliny. Po niecałych dwóch miesiącach z cebulek wyrastają kwiatostany. W tym okresie podlewanie należy przeprowadzać codziennie. Hipeastrum najpierw wytwarza pęd kwiatostanowy, a później liście, a amarylis odwrotnie. Gdy rośliny wytworzą pędy kwiatostanowe korzystnie jest umieścić je w półcieniu i temperaturze około osiemnastu stopni Celsjusza, aby uzyskać piękniejsze kwiaty.

 

Kwiaty amarylis i hipeastrum w wazonie.

 

Kwiaty po przekwitnięciu należy od razu usunąć. Może w pełni rozkwitu ściąć pędy kwiatostanowe i dalej trzymać je w wazonie z wodą. Pęd kwiatostanowy jest rurką w środku pustą. Odwracamy pęd do góry nogami i wlewamy do środka wodę. Następnie odwracając z powrotem pęd kwiatostanowy wkładamy do wazonu tak, aby za środka nie wypłynęła woda. Zapewnia to wyraźnie dłuższe kwitnienie w wazonie.

 

Przygotowanie cebulki do okresu spoczynku

 

Po ucięciu kwiatostanu należy cebulkę przygotować do zakończenia wegetacji i przejścia w stan spoczynku. W tym okresie ograniczmy podlewanie i czekamy na obeschnięcie liści. Cebulkę wyjmujemy z doniczki i po przeschnięciu ziemi przechowujemy w chłodnym i przewiewnym, a także zacienionym miejscu.

Dodaj komentarz