mleko

Alergia na mleko krowie – jak rozpoznać?

Bardzo wiele ludzi żyje bez świadomości tego, że może być uczulone na jakiś pokarm, bardzo często jest nim mleko krowie. Do tej pory mówiono, że to pediatrzy są najbardziej związani z tym schorzeniem, jednak od jakiegoś czasu zauważono, iż schorzenia z jakimi zwracają się dorośli, są o wiele częściej związane z alergią na mleko.

Tak naprawdę objawów może być bardzo dużo, zaczynając od dermatologicznych, czyli; pokrzywki na ciele, wypadania włosów, obrzęku warg; ze strony przewodu pokarmowego: słabego apetytu, bólu brzucha i żołądka, gazów, zaparcia, zgagi, wrzodów żołądka; ze strony układu oddechowego: częste przeziębienia, astma, sapiący oddech, krwawienie z nosa, zapalenie zatok;  kończąc na migrenie, bladości, białych upławach, anemii,  przykrym zapachu z ust, zmęczeniu, czy  też zapaleniach wielostawowych.

Co powinniśmy zrobić jeśli wydaje nam się, iż cierpimy na takie schorzenie?
Przede wszystkim na początku powinniśmy wybrać się do specjalisty i wykonać badania. Możemy także najpierw odstawić produkty mleczne i zaobserwować, jak będzie zachowywał się nasz organizm. Tak naprawdę osoba, która rzeczywiście okaże się uczulona na mleko powinna starać się bardziej uważnie czytać etykiety, zawartość mleka tak naprawdę jest w wielu produktach.

Powinniśmy na pewno wyeliminować; budynie, coca-cole, jaja, gotowe produkty mięsne, masła, lody śmietankowe, sery, twarogi, śmietanę, wołowinę, chleb, gofry, pączki, wszelkiego rodzaju pieczywa, które mają w sobie zawartość mleka.

Co zatem bez problemu możemy stosować w swojej diecie?  Warzywa, owoce, masło z orzeszków ziemnych, mleko sojowe, oliwki, orzechy i wiele innych nie zawierających mleka produktów.

Ważne jest, aby  dobrze zdiagnozować swój problem, nie postępować pochopnie i starać się zmienić swoje odżywianie, aby czuć się dobrze.

Dodaj komentarz